Zeka geliştirdiği kanıtlanmış 7 alışkanlık

İnsanoğlu uzunca bir süre insanların belirli bir zeka seviyesinde doğduğunu ve hayatı boyunca bu potansiyeli en iyi şekilde kullanarak maksimumunu aşamayacağına inandı. Bugün bilim aksini söylüyor, artık maksimumu artırmanın mümkün olduğu bir gerçek.
Yeni şeyler öğrendiğimizde, yeni alışkanlıklar edindiğimizde beynimizdeki nöronlar arasında yeni köprüler oluşuyor ve bu da bizi daha zeki hale getirebiliyor. Bilimsel sebepleri ile beraber zeka geliştirecek alışkanlıkları paylaşıyoruz.
  • 1 – Bir müzik aleti çalmak : Müzik aleti çalmak yaratıcılığı, analitik düşünceyi, dil öğrenme ve matematik yeteneklerini artırır. Müzik aleti çalmak yaratıcılığı, analitik düşünceyi, dil öğrenme ve matematik yeteneklerini artırır.
  • 2 – Okumak : Gazete, kitap ya da blog… Okumak stresi azaltarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve hem analitik hem de duygusal zekayı geliştirir. Ayrıca problem çözme yeteneklerinizi artırır. Böylece yöneticilik yeteneklerinizi de dolaylı yoldan geliştirir.
  • 3. Düzenli egzersiz :Arada sırada yapılan egzersizlerden bahsetmiyorum, düzenli egszersizden bahsediyorum. Düzenli yapılan egzersizlerde hücreleriniz, hafıza, öğrenme ve odaklanma yeteneklerinizi geliştiren proteinlerle beslenir. Bazı bilim adamları bütün gün hareket etmeden oturmanın tam tersi etki yaparak bu yeteneklerinizi kaybetmenize sebep olacağını söylüyor. Dikkat…
  • 4. Yeni bir dil öğrenmek : Yeni bir dil öğrenmeye çalışın. Yapılan araştırmada, iki dil konuşan insanların, tek dil konuşan insanlara göre yapboz yapma yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu gözlemlenmiş. Ayrıca iki dil bilenlerin sorun çözme tarafında daha aktif olduğu gözlemlenmiş. Ayrıca işiniz ve kişisel gelişiminiz için de birden fazla dil bilmeniz faydalı olacaktır.
  • 5. Düzenli öğrenin : Pek çoğumuz üniversitede döneminde vize ve final haftaları ders çalışıp, sınavları geçtik. Sonra? Sonrasında ne öğrendiysek çoğunu unuttuk. Çünkü gerçekten bir şey öğrenmek için düzenli çalışmak gerekiyor. Bu da zekayı geliştiriyor. Bunun için yeni bir dil ya da işinize olumlu etki yapacak bir şey öğrenmek istediğinizde buna her gün zaman ayırarak çalışın.
  • 6. Beyin egzersizleri yapmak : Santranç, Sudoku, yapboz, kart oyunları, zeka geliştiren bilgisayar oyunları gibi aktiviteler beyin egzersizleri için ideal. Bu tip egzersizler nöronlar arasında yeni köprüler kurar ve yeni sinopsisler oluşturur
  • 7. Meditasyon : İbadet, yoga, nefes egzersizleri… Nasıl medite olduğunuz önemli değil. Dalai Lama’nın yaptığı deneylerde meditasyon yapan insanların beyin dalgaları izlenmiş ve meditasyonun zeka geliştirdiği kanıtlanmış. Bütün bu araştırmaların ortak teması, zekanızın daha fazla geliştirilebildiği ve bunun isteğinizle gerçekleştiği. Bu alışkanlarından bir kaçını deneyin, faydasını göreceksiniz. Günün sonunda yukarıda yazılanların hiçbiri zararlı değil.

Bir önceki yazımız olan ÜLKEMİZDEKİ DİNİ VE MİLLİ BAYRAMLARIMIZ; başlıklı makalemizde dini bayramlar, mill bayramlar ve milli hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?

error

Bu Bloğu Beyendiniz mi? Şimdi Paylaşın :)

WhatsApp
Instagram
Follow by Email
YouTube
YouTube
RSS
Telegram
%d blogcu bunu beğendi: