Tüm Gününüzü Güzelleştirecek 10 Adım

Güne nasıl başladığınız çok önemlidir. Güne nasıl başlarsanız, enerji seviyeniz ve kendinizi kontrol edebilme kabiliyetiniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu biliyormuydunuz?

Bir çok araştırmalara göre son zamanlarda, enerji ve kendini kontrol edebilme hakkındaki çalışmalar ve araştırmalardan elde edilen bulgular aynı sonuçlara çıktı. Güne başlama şeklinizi değiştirecek türden diyebiliriz…

Araştırmacılar, kendi kendine kontrol ve enerjinin sadece karmaşık bir şekilde bağlı olmasının yanı sıra, aynı zamanda günlük kaynakları da kas gibi yorduklarını buldular.

Her ne kadar bunun farkında olmamamıza rağmen, gün geçtikçe, kendi kendimizi kontrol etmede ve işimize odaklanmakta güçlük çekiyoruz. Kendimizi kontrol etme durumu gerçekleşmeye başladığında yorgun hissediyoruz ve görevleri daha zor yerine getiriyoruz.

Sabahın erken saatleri, kendini kontrol etmenin mümkün olabileceği en uygun saatler iken; yorgunluk, üretkenliği ortadan kaldırıyor. Fakat; sadece sabah saatlerinde çalışmak için değil; sabahları, enerjinizi ve kendi kendinizi kontrol etmenizi olabildiğince uzun sürdürecek doğru şeyleri yapmaktır.

Araştırmacılara göre sabah kötü alışkanlıklardan vazgeçerek gün boyunca enerjiyi ve kendinizi kontrol altına almanızı sağlayacak yolları ortaya çıkardı.

Yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde daha verimli bir gün geçireceksiniz. Doğal olarak uyanık ve üretken hissedeceksiniz…

Aşağıdaki ipuçları sayesinde sabah rutininiz değişecek ve bütün gün süren olumlu bir tutum kazanacaksınız.

1 – Güne 1 Bardak Ilık Su İle Başlayın

Unutmayın yattığınız saat boyunca sizinle beraber uyuyan ve susuz kalan metabolizmanızı uyandırmanın en güzel yolu, güne 1 bardak su ile başlamaktır.

Eğer sağlık açısından bir sıkıntınız yoksa Limonlu su için; Limonlu su içmek enerji seviyenizi fiziksel ve zihinsel olarak yükseltir. Limonlu su, karnınızdaki besin maddesinin emilmesini sağlayarak gün boyu süren, düzenli ve doğal enerji verir. Tam emilimi sağlamak için sabah aç karnına içmeniz gerekir. Ayrıca yemekten önce içtiğinizde 15-30 dakika kadar bir süre beklemelisiniz. Limonlar, güçlü bir besin deposudur. İçerisinde potasyum, c vitamini ve antioksidanlar yer alır. Güne 1 bardak ister sıcak, ister soğuk Su ile başlamak metabolizmanızın uyanmasını sağlar.

2 – Güne Sabah Egzersizi ile Başlayın

Araştırmalara göre işe başlamadan önce egzersiz yapan kişilerin, daha enerjik  ve olumlu bir bakış açısına sahip oldukları ve Yapılan birçok araştırma egzersizin, halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin hormonunun salınmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Güne daha mutlu ve sağlıklı başlamak istiyorsanız, sabahlarınıza küçük bir yürüyüş ekleyebilirsiniz. Başta biraz zor gelebilir, ama alıştıkça vazgeçemeyeceksiniz.. Sabahları ilk iş olarak egzersiz yaparak kendinizi kontrol edebilir ve enerji seviyenizi yükseltebilirsiniz.

3 – Kahvaltısız olmaz. Gerçek bir kahvaltı yapın

“Geç kalkıyorum”, “işe geç kalıyorum”, “kahvaltı etmek için vaktim yok”, “kahvaltı hazırlayanım yok” gibi bahanelere sığınmayın. Unutmayın ki; Kahvaltı yapanların, diğer kişilere göre obez olma eğilimi daha düşüktür. Kan şekeri seviyeleri daha dengeli ve gün boyunca daha az aç kalma eğilimindedirler. Bu saydıklarımız sadece kahvaltı yapanlar için sayabileceğimiz istatistiklerdir. Sağlıklı bir kahvaltı yaptığınızda üretken bir günün kapılarını rahatça aralayabilirsiniz. Sağlıklı bir kahvaltı size enerji verir, kısa süreli hafızanızı geliştirir. Daha yoğun ve daha uzun süre konsantre olmanıza yardımcı olur.

4 – Kendinizi Müziğe Bırakın

Uyanır uyanmaz E-postalara ve Facebook gibi internette gezinmeyin çünkü daldığınızda, odaklanma sorunu yaşarsınız ve başkalarının istek ve ihtiyaçlarına yenik düşersiniz. Günün bu değerli ilk anlarını, sakin ve rahatlatıcı bir şekilde en sevdiğiniz müziği açarak değerlendirin.

5 – Gün için hedeflerinizi planınızı belirleyin

Araştırmalar somut hedeflere sahip olmanın, güven ve denetim duygularındaki muazzam artışlarla ilişkili olduğunu gösteriyor. Güne özgü hedefler belirlemek, her şeyi kolayca harekete geçirmenizi sağlar.

6 – İşe başlamadan önce düzeninizi kurun ve çalışma alanınızı temizleyin

Araştırmalara göre;, Temiz bir çalışma alanında çalışmış kişilerin karmaşık bir alanda çalışanlara göre daha iyi performans gösterdiğini tespit etti. Aslında, dağınıklığın konsantrasyon üzerindeki etkileri, çoklu görevlerin etkilerinden farklı değildir.

7 – Görüşmelerinizi zamanında yapın

Sabahlarını etkili bir şekilde organize eden kişiler, günün geri kalanını daha rahat planlarlar. Bu, herkesi daha odaklı ve etkili olmaya motive eden bir sınır belirler. Sizler de sabah toplantılarınızı zamanında yapın ve bütün gününüzü ona göre planlayın.

8 – Hayatın Güzel Yanlarına Odaklanın

Yaşayacağınız günün size getireceği güzelliklere açık olun, hayatınızın güzel yanlarına odaklanın ve gün içinde başarmak istediğiniz görevler, sizi umutlandıran konular hakkında pozitif ve özgüvenli bir bakış açısı benimseyin. Kendinize güvenin ve verimli bir gün geçireceğinize inanın, böylece her türlü zorluk karşısında durabilir, enerjinizi gün boyu sürdürebilirsiniz.

9 – Sevdiğiniz biri ile konuşun

Kendinizi motive olmamış hissediyorsanız sevdiğiniz birini arayın. Sesini duymak ve güzel bir sohbet etmek size iyi gelecek ve gününüzü pozitif bir şekilde yaşamanıza yardımcı olacaktır.

10 – Sevin, Sarılın, Söyleyin ve GÜLÜMSEYİN!

Güne mutlu ve sağlıklı başlamanın en önemli anahtarı gülümsemek Unutmayın ki; Gün nasıl başlarsa öyle gider ve biter… Sevdiklerinize sarılın, sevdiğinizi söyleyin ve bütün gücünüzle GÜLÜMSEYİN!

Bir önceki yazımız olan ÜLKEMİZDEKİ DİNİ VE MİLLİ BAYRAMLARIMIZ; başlıklı makalemizde dini bayramlar, mill bayramlar ve milli hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?

error

Bu Bloğu Beyendiniz mi? Şimdi Paylaşın :)

WhatsApp
Instagram
Follow by Email
YouTube
YouTube
RSS
Telegram
%d blogcu bunu beğendi: