Kendini Sevme Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? Ne Gibi Problemlere Sebep Olur?

Başkalarının bizi sevmesi için, önce biz kendimizi sevmeliyiz. Peki, kendini sevme eksikliğinin belirtileri nelerdir? Aşağıdaki belirtilerden birkaçına sahipseniz, kendinizi sevmediğiniz ve geliştirmek için çalışmanız gerekmektedir:

• Kendinize ve başkalarına karşı aşırı eleştiri


• Gizlenmek

• Kronik stres


• Başarılar yerine başarısızlıklar hakkında endişelenme

• Sadece birilerini takip etme, liderlik etmeden çekinme


• Başkalarına kaba davranma

• Güvenilmez hissetme

• Kendinden sık sık şüphe duyma

• Sevilmediğini hissetmek

Başkaları bizi sevmeye başlamadan önce kendimizi sevmemiz gerekir. Arkadaşlar, iş arkadaşları, eşler, sevgililer, aile, tanıdıklar ve akrabalar ile ilişkiler anlamlı olabilir. Ancak, pek çoğu geçicidir. Hayatta her zaman yanında olacak tek bir kişi var, o da kendimiz.

Yaşantımız boyunca kendimizle bir ilişkimiz olacak. Bu ilişkinin çekişmeli, acılı ve öfkeli bir ilişki olup olmadığı bizim seçimimizdir. Kendimizi sevmek mutlu bir hayatın anahtarıdır. Günün her saati, yılın her günü birlikte yaşadığımız birini hayatın boyunca sevemezsen, başka birinin bizi sevmesini nasıl bekleyebilirsin?

Biz insan oğlu kendimizi sevmekten yoksun olduğumuzda, kendilerimizi her türlü olumsuz soruna açarız. Kendimizi sevme eksikliği, vücudumuzda çok daha fazla strese yol açacaktır. Bu, her türlü fiziksel rahatsızlığa neden olabilir. Ek olarak, kendini sevmeyen insanlar, kendilerinde bir dizi psikolojik soruna da yol açar. Çünkü, sağlıklı ve mutlu olmayı hak ettiklerine inanmazlar. Bu nedenle, bilinçaltında hak ettiklerini düşündükleri hastalıkları zihinleri onlara sağlar.

Sevgi eksikliği olumsuzluğu besler. İnsanlar, başkalarından sevgi görmeye değer olmadıklarını hissederler ve başkalarını uzak tutmak için gerçekten işe yarayan şeyler yapmaya başlarlar.

Bunu nasıl mı başarabiliriz?

Kendimizi nasıl sevdiğimizi gösterebiliriz?

Bir önceki yazımız olan ÜLKEMİZDEKİ DİNİ VE MİLLİ BAYRAMLARIMIZ; başlıklı makalemizde dini bayramlar, mill bayramlar ve milli hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?

error

Bu Bloğu Beyendiniz mi? Şimdi Paylaşın :)

WhatsApp
Instagram
Follow by Email
YouTube
YouTube
RSS
Telegram
%d blogcu bunu beğendi: