Kendini Sevme Eksikliği ve Kendini Sevmek Olumlamaları

Kendinizi sevmek, sonsuza kadar tek yanımızda götüreceğimiz bir sevgidir. Kendini sevme eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, bu olumlamaları uygulamak çok önemlidir.


Kendini sevme olumlamaları sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşamın temel taşıdır. Kendini sevmek için kullanacağınız bu olumlamalar, kendiniz ve evrendeki yeriniz hakkında daha iyi hissetmek için harika bir araçtır.

Hepimizin korkuları ve şüpheleri var. Hepimizin bizi sevecek insanlara ihtiyacı var. Etrafımız başkalarıyla çevrili olsa bile, hayatımızın bazı dönemlerinde hepimiz reddedilmiş, incinmiş ve yalnız hissederiz. Bütün bunlar doğaldır.

Yaşamımıza devam ederken, sürekli olarak ilişkiler kurarız ve yeni insanlarla tanışırız. Zaman ve mesafe, uzaktaki arkadaşlara ve aileye yakın olmayı zorlaştırır. Bu nedenle, eski arkadaşlar genellikle kaybolur. Evlilikler bile bazen başlar ve biter.

Kendini sevmek, sonsuza kadar yanımızda götüreceğimiz bir sevgidir. Bu nedenle, kendinize olan sevginizin eksik olduğunu düşünüyorsanız, kendini sevme olumlamaları uygulamak çok önemlidir.
Kendini Sevme Eksikliği: Kendinizi Sevmezseniz Ne Olur?

Kendinizi sevmeniz gerektiğini hiç duydunuz mu? Gerçek şu ki, kendinizi sevmeden başkalarını sevemezsiniz. Ya da en azından böyle söylenir. Kendini sevmek bu kadar mükemmel bir şeyse, neden hep tersini yapmayı seçeriz?
Neden kendimizi sevmeyiz?

“Kendimi sevmemeyi seçiyorum”

Bunu hiç söylememiş olsanız da, olumsuz bir durum veya an ile karşı karşıya kaldığınızda, yapmamamız gereken şeyin tam tersi şekilde hareket etme eğiliminde olursunuz. Peki, neden bunu yapıyoruz?
Acı çekmekten mi zevk alıyoruz?

Kendinizi sevmemeyi seçmemizin nedeni, belki de diğer insanların bizim yerimize düşünmesine izin vermenin daha kolay olmasıdır. Diğer insanların önemli olduğunu ancak kendimizin olmadığını düşünüyor olabiliriz.
Peki, buna neden olan nedir?

Risklerden kaçınmak

İlk bakışta risklerden kaçınmanın olumlu olduğunu düşünebiliriz ama aslında tam tersi! Reddedilmekten kaçınmak için arkadaşlıklar veya romantik partnerler edinme riskinden kaçınmak sayılmaz! Risk almak hayatın bir parçası çünkü ya işe yararsa? Ya mutlu olursan?

Mazeretler

Sevilmemek için hep bir nedenimiz var. Bunu hak etmiyorsun, önemli değilsin, her zaman sorun sensin, bu ve bunun gibi mazeretler, bizi kendimizi sevmekten ve başkalarının da bizi sevmesini engeller. Bu bizi yavaş yavaş derin bir mutsuzluk durumuna sokar.

Mağdur hissi

Kendini sevmemenin yanı sıra, insanların sana üzülmesini seviyor olabilirsiniz. Başka bir deyişle, sana acımalarına. Kendinizi bir mağdur olarak hayal etmek sizi daha iyi mi hissettiriyor? Hissetmeye çalıştığın tüm bu acıların arkasında gizli bir hayal kırıklığı ve önemli bir korku vardır.

Başkalarının incitici sözlerine sığınmak ve bununla beslenmek işinizemi geliyor! Oysa Hayatta başka çıkış yolları da vardır. Bu nedenle, kendini kapatma ve ilerlemeye devam et!

İlerlememek

Takılıp kalmak, her şeyin değişeceği korkusundan uzak durmak… Bu, çoğu insanın yaşadığı bir korkudur. Konfor alanından çık! Kendinizi güvende hissediyorsunuz ama bir yere varamıyorsunuz! Daha fazlasını bulmaya, ilerlemeyi bulmaya mecburuz. Bunlar olmadığında, hayatımız mantıksız olmaya başlar ve bir insan bu şekilde nasıl mutlu yaşayabilir?

Bir önceki yazımız olan Hayatınızı Sömüren ve Enerjinizi Tüketen 11 Kötü Alışkanlık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?

error

Bu Bloğu Beyendiniz mi? Şimdi Paylaşın :)

WhatsApp
Instagram
Follow by Email
YouTube
YouTube
RSS
Telegram
%d blogcu bunu beğendi: