Kadir Gecesi

Kadir Gecesi’nde okunacak dualar ve sureler nelerdir? Kadir Gecesi duası okunuşu ve anlamı

Kadir Gecesi duası okunuşu ve anlamı araştırılıyor.  Müslümanlar her yıl bu mübarek geceyi büyük bir heyecanla bekliyorlar. Kadir kelimesi leyletü’l-Kadr şeklinde Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılmaktadır. Bu önemli gecede en çok okunan sureler arasında Kadir suresi de yer alıyor. Peki, Kadir Gecesi’nde okunacak dualar ve sureler nelerdir? İşte Kadir Gecesi duası okunuşu ve anlamı

Kadir Gecesi’nde okunacak dualar ve sureler ile ilgili araştırmalar başladı. Kadir Gecesi duası, her sene bu mübarek gecede yoğun ilgi görüyor. Müslümanlar camilerde cemaat ile beraber namaz kılıp, dualar okuyorlar. Bir hadiste inanarak ve mükâfatını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini ihyâ edenlerin geçmiş günahlarının affedileceği müjdelenmiştir.

KADİR GECESİ DUASI NEDİR?

Hz. Aişe bir gün Peygamberimize:
Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim?
Şöyle buyurdu:
– Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)
Bu duayla birlikte, Fatiha, Nas gibi Kur’andan bilinen tüm dualar okunabilir.

KADİR SURESİ OKUNUŞU

İnna enzelnahü fiy leyletilkadr. Ve ma edrake ma leyletülkadr. Leyletülkadri hayrün min elfi şehr. Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta matle’ılfecr.

KADİR SURESİ ANLAMI

Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir

Bir önceki yazımız olan ÜLKEMİZDEKİ DİNİ VE MİLLİ BAYRAMLARIMIZ; başlıklı makalemizde dini bayramlar, mill bayramlar ve milli hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?

error

Bu Bloğu Beyendiniz mi? Şimdi Paylaşın :)

WhatsApp
Instagram
Follow by Email
YouTube
YouTube
RSS
Telegram
%d blogcu bunu beğendi: