KADINLAR GÜNÜ TARİHÇESİ ve ÖNEMİ

Kadınlar günü neden var ve neden kutlandığını biliyormusunuz?

Tarihçesini ve önemini biliyorsunuz?

Kadınlar gününe özel mesajlar aşağıda yazmaktadır.

TARİHÇESİ

ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikası… Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların zorlaşmasıyla kadın işçilerin artık tahammül sınırını aşmaya başlamasıyla. 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı.polisin fabrikaya kilitlediği işçilerden 129 kadın, yangında hayatını kaybetti… Takvimler 8 Mart 1857’yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. . Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin , bu olayın ardından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921’de Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak değiştirildi. ABD’de de ise 1960’lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletle 8 Mart’ın 1977 de Dünya Kadınlar Günü’ olarak anılmasını kabul etti.

TÜRKİYE’DE KADINLAR GÜNÜ:

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı. 12 Eylül darbesi ile ara verilen kutlamalar 1984 yılında tekrar kutlanmaya başlandı. Her yıl 8 Mart Türkiye’de Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. 

KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN!

“İlham perilerimizin hayatımızı nasıl güzelleştirdiğini, her gün yüceltmemiz gerektiğini hatırlamanın günü bugün! Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun!”

Bütün bu çaba bir günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlamak için değil, her günü Mutlu Kadınlar Günü kılmak için! Bu uğurdaki çabalarınız için minnettarız, gününüz kutlu olsun!”

“Güçleri ve yaratıcılıkları, ne olursa olsun başlarını dik tutma yetenekleri. Kadınlar, mümkün olan her seviyede hayran olunası! Kızlar dünyayı yönetiyor,tüm dünyanın görmesi gereken tek şey bu! Kadınlar Günü kutlu olsun!”

Kadının gücü toplumu yaratır, kadının gülüşü dünyaya baharı getirir! 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!”

“Her şey bir kadınla başlar. Hayat bir kadınla başlar. En büyük aşk O’nunla başlar. Kadınların bize her gün verdiği her şeyi takdir etmek ve sevmek bizim görevimizdir. Kadehlerimizi kadınlar için kaldıralım! Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!”

Toplumun beklentilerinin ışığınızı azaltmasına izin vermeyin. Kendinizi sevin, sevgi ve ışığa layık olduğunuzu bilin ve sesinizin önemli olduğunu anlayın! 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun”

“Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz … En derin denizde yüzebilir, en yüksek zirveye tırmanabilirsiniz… Güçlü, güzel, şefkatli, sevgi dolu, merhametli… Kelimelerin ifade edebileceğinden çok daha fazlasınız! Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!”

Dünyaya sizin gözlerinizden bakabilseydik, dünya daha güzel bir yer olurdu. Tüm kadınlarımızın, Kadınlar Günü kutlu olsun!”

“Tüm günler gibi bugün de ne kadar özel olduğunuzu hissetmeye hakkınız var. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun!”

Kadınların özgür olabildiği, kadına saygının olduğu bir yıl olması dileğimle… Kadınlar Gününüz kutlu olsun.”

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz umutla dolu yarınlara olsun…”

Dünyada her şey kadının eseridir.” Mustafa Kemal Atatürk

“Acıyla yoğrulan, sabırla bilenen kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk getirsin. Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

“Yeryüzünde var olan her kadın, doğası gereği her zaman göz alıcı ve ilham kaynağıdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun!”

Kim olduğuna bir başkasının değil, kendisinin karar verdiği güçlü kadınlara… Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun!”

“Başkalarının hayal gücüyle sınırlı kalmayan ve her yeni gün sınırlarını aşan tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!”

Dünyadaki tüm güçlerden daha büyük bir şey var; bir kadının gülüşü! Kadınlar Gününüz kutlu olsun!”

“Kadın olmak başlı başına bir süper güç! O yüzden kendi gününü kutla ve parla! Dünya Kadınlar Günün kutlu olsun!”

Bir önceki yazımız olan Hayatınızı Sömüren ve Enerjinizi Tüketen 11 Kötü Alışkanlık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?

error

Bu Bloğu Beyendiniz mi? Şimdi Paylaşın :)

WhatsApp
Instagram
Follow by Email
YouTube
YouTube
RSS
Telegram
%d blogcu bunu beğendi: