Hayatınızı Sömüren ve Enerjinizi Tüketen 11 Kötü Alışkanlık

İyi alışkanlıklar günlük yaşantımızı nasıl olumlu etkiliyorsa negatif kötü alışkanlıklar da aynı şekilde hayatımızı olumsuz etkiliyor.
Fakat iyi alışkanlıklarımızdan ziyade kötü alışkanlıklarımızın farkında bile değiliz
Bu alışkanlıklar size az enerji verdiği gibi mutluluk seviyenizi de düşürürler. Bunu yapmaktaki zorluk ise hayatın dikkat dağıtan şeylerle dolu olmasıdır.
Bununla birlikte, bu alışkanlıkların sizi tüketmesine izin vermeniz, hayatınızı gittikçe daha zorlaştıracaktır. Bunun yerine, daha fazla enerji ve motivasyona sahip olmak için hayatınızda değiştirebileceğiniz yerleri aramaya çıkmalısınız. Böyle yapmanız hem üretiminizi hem de sağlık seviyenizi artıracaktır..

Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey onları tespit etmek ve durdurmak için harekete geçmek.
Durun, bunları yapıyorsanız şu andan itibaren yapmayı bırakın!.
1 – Geçmişe Takılı Kalmak.

Sürekli geçmişe takılıp kalmak kolaydır. Birilerini suçlamak, mazeret yaratmak ve farklı sonuçlar ummak için alan yaratır. Tıpkı kontrolünüzde olmayan şeyler için endişelenmek gibi, geçmişi düşünüp durmak da fayda sağlamak. Yaşadığınız ana dair motivasyonunuzu tüketir. Var olan durumunuzla ilgili sizi aşağı çeker ve işlerin farklı sonuçlanmasını umar durursunuz. Bunun yerine yapılabilecek tek şey ileriye gitmek.

2 – Kontrolünüzde olmayan şeyler için endişelenmek.

Hayatınız boyunca, kendinizi zor durumda bulduğunuz kötü zamanlardan geçeceksiniz. Kontrolünüzde olmayan bir şey için endişelenmeniz ise size hiçbir şey kazandırmayacak. Başınıza gelen şanssız bir olayı kontrol edemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey bir sonraki adıma karar vermektir. Kafanızda sürekli dönen şikayetlerden ve sıkıntıdan kurtulmak çok zordur ancak olanları oldukları şekliyle kabul etmeniz size önemli derecede ruhsal rahatlık ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.

3 – Olumsuz şeyleri olumludan çok dile getirmek

İnanın herhangi bir olaya olumsuz yaklaşmak veya olumsuz yönlerini söylemek herkesin kolaylıkla yapabildiği bir şey. Olumsuz şeyler sizin ve çevrenizin hayat enerjisini emer. Yapmayın.

4 – Her zaman mükemmeliyetçi olmak

Her şey mükemmel olmayacak. Bu durum kaçınılmazdır. Bazen mükemmelliğin önemli olduğu zamanlar vardır ancak genel manada önemsizdir. Bu yüzden, kusursuzluk konusunda takıntılı olmaktan kaçının.

5 – İnsanların neye önem verdiklerine takılmak

 Negatif insanları dinlemek yorucudur. Öyle olmadığı halde etkilenip siz dahi konuşulan kişi hakkında aynı şeyleri düşünebilirsiniz. Bunun yerine, böyle durumlardan uzak durun. Umurunuzda olmayan konuların dikkatinizi dağıtmasına ya da sizi yormasına müsaade etmeyin. Her zaman bir şey hakkında konuşan ya da şikayet eden insanlar olacaktır. Sizin önemsemediğiniz bir olay ya da durum varsa, oraya takılmak enerjinizi tüketebilir.

6 – Yardım istemeyen insanlara yardım etmek.

Zor zamanlardan geçen bir yakınınız olabilir. Elinizden geldiği kadar onlara yardımcı olmanız önemlidir. Ancak onları değiştiremezsiniz. Değişim içten gelmek zorundadır. Ayrıca zor zamanlarında insanların yanında olmak son derece yorucudur. Kime yardım edeceğiniz sizin takdirinize kalmıştır. Ancak yardım edemeyeceğiniz durumlarda denemeye devam etmeniz de mantıklı değildir. İnsanlar bazen yardım almayı reddederler. Bu durumlarda hem kalbiniz kırılır hem de yorulursunuz ve sonuç karşı taraf için de iyi olmaz. Böyle zamanlarda dikkatli olun. Yardım etmeye çalışmanız işe yaramayacaksa, zorlamamanız size epey enerji tasarrufu sağlayacaktır.

7 – İnsanlara hayır demekte zorlanmak.

Çevrenizdekilere hayır demek çok zordur. Evet demek bazen iyidir, çünkü bizi konfor alanımızdan çıkmaya zorlar. Çoğu zaman ise zararlıdır. Kendimizi istemediğimiz şeyleri yaparken ya da onlar hakkında sorumluluk alırken bulabiliriz. Çözüm ise hayır demeyi öğrenmektir. 

8 – Uykusuz kalmak

Gece geç saatlere kadar çalışır, sabah erken saate alarmı kurarsınız. Birçok işinizi yapmış olmanıza veya çalışmış olmanıza rağmen, uykusuz olduğunuz bir gerçektir.  Kendinizi uyanık tutmak için daha fazla yemek yersiniz. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığı için hastalıklara daha açık hale gelirsiniz. Uykusuzluk kendini asabiyet olarak gösterir ve yakın çevrenizdekilere karşı daha az toleranslı, keyifsiz bir insana dönüşürsünüz. Gece geç saatlere kadar çalışıp uykusuz kalmanın hiçbir faydası yok.

9 – Düzensiz beslenmek.

Her besin öğesinin vücudumuzda çok önemli görevleri vardır. Bu öğeler vücudun gereksinimini karşılayacak miktarda alınması gereklidir. Vücudun gereksinimini karşılayacak miktarda alınmaması halinde vücudun gelişmesinde, büyümesinde, yenilenmesinde, çalışmasında aksamalar ve hastalıklar oluşur. Bu durum doğrudan hastalıklara yol açtığı gibi, hastalıkların oluşum riskini arttırmakta ve tedavi aşamasının ağır seyretmesine neden olmaktadır. Yetersiz beslenme vücut direncini azaltmakta, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Bu da hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

10 – Moralinizi bozan insanlarla vakit geçirmek.

Zamanınızı da enerjinizi de sevmediğiniz ve size iyi gelmeyen kişiler ile harcamayın. Çevrenizi moralinizi yükselten, size canlılık katan insanlardan oluşturun. Sizi olduğunuz gibi kabul eden insanlardan. Hatta zamanınızı hepsiyle bir arada olabileceğiniz bir şekilde ayarlayın.

11 – Sevmediğiniz bir işi yapmak.

Zaman zaman hoşumuza gitmeyen işler yapmamız kaçınılmazdır. Ama şunu da Unutmamak gerkir; Hayata bir kere geliyorsunuz ve filmin sonu belli. Eğer sevdiğiniz bir işte çalışmıyorsanız her gün kendinizi yiyip bitirmekten başka bir işe yaramaz bu. Bu nedenle hemen harekete geçin ve sevdiğiniz işin hayatınız olması için çalışmaya başlayın

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?

error

Bu Bloğu Beyendiniz mi? Şimdi Paylaşın :)

WhatsApp
Instagram
Follow by Email
YouTube
YouTube
RSS
Telegram
%d blogcu bunu beğendi: