KOVA (21 Ocak – 19 Şubat)

 • Yönetici Gezegen : Uranüs
 • Element : Hava
 • Nitelik : Sabit
 • Uğurlu Sayıları : 1,4,8,10
 • Uğurlu Günü : Pazar
 • Uğurlu Taşı : Ametist, Yeşim
 • Uğurlu Rengi : Koyu Mavi, Lacivert, Karışık Renkler
 • Uğurlu Bitkisi :  Menekşe, Kuşburnu, Orkide
 • Olumlu özellikleri: Bağımsız, özgün, insani, açık fikirli, adil, mantıklı
 • Olumsuz özellikleri: Tavizsiz, gösterişçi, söz tutmama
 • En Büyük Emeli : İlerlemeyi sağlayacak imkanlar yaratmak.
 • En Büyük Hatası : İhmalcilik, Paraya değer vermemek
 • En Büyük Arzusu : Yükselmek, Başkalarına Yardım etmek
 • En Uygun Eş : İkizler, Yay
 • Başarılı Olacağı Meslekler : Din Adamı, Bilim Adamı, Devlet Adamı, Elçilik, Yazarlık, Yayıncılık, Matbaacılık, Muhasebeci, Çevirmen, Doktorluk, Astrolog, Denizcilik, Tüccar, Yargıç, Sanatın her alanı.

KOVA BURCU ÖZELLİKLERİ

Kova burcunu tanımlayan cümle ”Biliyorum” dur. Kovalar dik kafalı olur, kendilerinin dinleyenlerin ne demek istediklerini anlamadıklarını zannederler, kızarlar. Sosyal bilinç son derece gelişmiştir. Toplumsal konulara duyarlıdır. İdeali, toplumsal yapı içinde herkesin özgür iradeye sahip olması ve bütünlük içinde tam bir yardımlaşmaya dayalı bir sistem olmasıdır.

Kova burcu, genellikle soğuk ve uzak duran kişi olarak görülür. Kova enerjisi yenilikçi ve öncüdür. Deneysel elektronik müzikten toplum odaklı yaşamaya kadar bu burcun keşfetmeyeceği hiçbir şey yoktur. Grupları ve takımları yöneten bir burç olarak insanları toplumsal bir mesele ya da politik bir ajanda etrafında bir araya getirmek Kova burcunun özel ilgi alanıdır. Kova enerjisi keskin ve hatta bazen tuhaf bir enerjidir. Ütopik dünyalar hayal etmemizi sağlar; bilim kurgunun ve icatların burcudur.

Ayrıca duygularımızı ifade etme konusunda gönülsüz olabiliriz – Kova enerjisi rasyonel akıl yürütmeyi ve duygulara soğukkanlı bir yaklaşımı tercih eder. İnsanlarla en çok ilgilenen kişiler onlardır. Ancak kişisel seviyede herkesle yakın dost olmak istemeyebilirler. Bu sebepten dolayı resmi ve yalnız kişi imajı verebilirler. Gerçekte insanlara en yakın olan kişiler onlardır. Sosyal gruplar bulunmayı bireyselliğini korumak kaydıyla sürdürmek ister.  Ancak olduğu gibi görünmeyi sevdiği için hoşlanmadığı zaman gerçek yüzünü gizlemez ve uzak durur. Aileye karşı olabilir fakat arkadaşlığa asla karşı değildir. “İnsan ailesini seçemez ama arkadaşlarını seçebilir sözü” muhtemelen bir Kova burcu mensubu tarafından söylenmiştir. Uzun vadeli, gerçek dostluğa dayanan arkadaşlıklar tam onlara göredir. Herkese arkadaşça davranmasına rağmen onun yakın dost olabilmek için sıra dışılığını,  kendine özgülüğünü, bağımsız ruhunu, inatçılığını, meydan okuyan tarzını   kabullenmek gerekir.  Ayrıca onun hayata çok geniş bir açıdan baktığını unutmamak gerekir. Dar görüşlü kimselerle uzun vadede birlikteliği yürütemez.

Bağımsız ruhu her konuda ortaya çıkar. Başkalarını memnun etmek için onların kurallarına göre yaşayamaz. Giyimde moda olan neyse ona uymak zorunda hissetmez, kendi tarzını yaratır. Başkalarının değerlendirmeleri onu bağlamaz. Çağdaş ve modern olanla çok eskiyi bir arada kullanabilir. Ucuz ve sıradan giyimden hoşlanmaz. Manevi ve ruhi alanda çok faal olmalarına rağmen, bedensel hareket yönünden hiç de hareketli değillerdir.

KOVA BURCU KADINI

Kova kadını, burcunun özellikleri gereği insana değer verir. Empati yetenekleri çok iyidir. Kova kadını ile dertleşmek terapi gibidir. Sizi candan dinlerler. Evine bağlı, ideal bir anne, ideal bir eş rolünü başarıyla ve istekle üstlenirler. Sezgileri güçlüdür. Kova kadınlarının soğuk bir cazibesi vardır; tıpkı uzaktaki bir yıldızın soğuk ve cılız parıltısı gibi. Yanınızda otururken bile ruhları sizden binlerce ışık yılı uzaklıkta olabilir. Sıcakkanlı, duygusal sevgililer olamaz değillerdir. Ama gerçekten âşık oldukları şey zihinsel bir ilişkidir; önemli olan şu anda ilişkilerinde ne hissettikleri değil, gelecekteki planlarıdır. İlişkide sadık ve ilgililerdir. Fakat bu ilgi, dış dünyaya da aynı oranda yayıldığı için karşı tarafa bunu tam hissettiremezler. İlişkilerinde karşı tarafı özel hissettirme konusunda biraz yetersiz kalabilirler.

KOVA BURCU ERKEĞİ

Kova burcu iyimserliğin burcudur. Aşık olunca neşeli ve uysallığı ile sevdiğini memnun etmek için elinden geleni yaparlar. Dostlukları çok kuvvetlidir. Özgürlüğü severler. Baskı altında kalmak ve onlara birilerinin ne yapacaklarını söylemesinden hiç hoşlanmazlar. Değişikliği severler. Mekan değiştirmek gezmek, görmek onlara iyi hissettirir. Kova erkekleri çoğu zaman tuhaf bir espri anlayışına sahiptir; bu espri anlayışını flört ettikleri kişileri baştan çıkarmak için kullanırlar ve aynı anda birkaç kişiyle flört edebilirler. Müzmin bekarlıkları ile nam salmış Kova erkeklerinin tuhaf yanlarıyla başa çıkmak uzun vadede zor olabilir. Aile hayatında gayet uyumlu ve uysal yapıdadırlar. Aileyi her şeyin üzerinde tutarlar. Kendileri böyle düşünürken, ailenin diğer fertlerinden de aynı bağlılığı isterler. Kova erkeği, kalplerinin kırılmasını çabuk atlamaz. Toparlanmaları günler sürebilir. Bunun yanında hiç kimseyi kıramazlar. Bu konuda hassas davranırlar. Öğrenmeye çok açıktırlar. Yeni şeyler okumak, görmek, gezmek onlara iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan OĞLAK (23 Aralık- 20 Ocak) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?

error

Bu Bloğu Beyendiniz mi? Şimdi Paylaşın :)

WhatsApp
Instagram
Follow by Email
YouTube
YouTube
RSS
Telegram
%d blogcu bunu beğendi: