BAŞAK (23 Ağustos-23 Eylül)

 • Yönetici Gezegen : Merkür
 • Element : Toprak
 • Nitelik : Değişken
 • Uğurlu Sayıları : 5,6,14
 • Uğurlu Günü : Çarşamba
 • Uğurlu Taşı : Meryem, Akik, Kehribar
 • Uğurlu Rengi : Sarı, yeşil, bej
 • Uğurlu Bitkisi : Nergis, Açelya, Sarı Menekşe, Lavanta
 • Olumlu özellikleri: Adanmış, becerikli, yardımsever, çalışkan, hazırcevap, pratik
 • Olumsuz özellikleri: Vaaz verme meraklısı, kendi kendine zarar verme, kendine acıma, şekilci, eleştirel
 • En Büyük Emeli : Toplum Tarafından Beğenilmek
 • En Büyük Hatası : Utangaç, endişeli, aşırı yargılayıcı olmaları
 • En Büyük Arzusu : işte Başarı
 • En Uygun Eş :Boğa, yengeç ve akrep
 • Başarılı Olacağı Meslekler : Eleştirmenlik, ekonomi, bilgi işlem, tamircilik, masörlük, öğretmenlik, hitabet, gazetecilik, matematik, filoloji, arşivcilik, kütüphanecilik, hukuk, pazarlama, mühendislik…

BAŞAK BURCU ÖZELLİKLERİ

Başak burcunu tanımlayan cümle ”İNCELERİM” dir.

Toprak elementiyle yönetilen üç burçtan biridir.

Zodyak’taki ikinci toprak burcu olduğu için Boğa’nın işi bıraktığı yerden devralır ve hızlıca kusursuz inşa bir planı yaparak Boğa’nın attığı sağlam temeller üzerinde yükselir.

Başak burcu gezegen döngüsü sırasında ayrıntılar içinde ilahi olanı çabucak tespit eder, santim santim eksiksiz bir plan hazırlar ve hedeflerini yerine getirir. Başak enerjisi bizi yeni bir çalışma rutini denemeye ya da o güne kadar benimsediğimiz sistemi yenilemeye teşvik eder. Ayrıca insanları gelecek konusunda endişeli hale getirebilir.

Başak’ın Boğa ve Oğlak’ın arasında bir toprak burcu olması onu güçlü ama muhafazakâr bir kişi olmaya iter. Gündelik hayatında düzenli ve pratiktir. Hayatları alt üst olduğu zaman bile düzenli bir hayat sürdürürler, hedefleri ve hayallerine bağlı kalırlar. Telafi edilmesi mümkün olmayan bir ayrıntıyı kaçırdıklarından sürekli endişe ettikleri için ayrıntılar içinde kaybolabilir, aşırı eleştirel olabilir ve diğer insanların pek önemsemediği meselelere kafa yorabilirler. Başak burcu, verimlilik bilincine sahip olmamıza ve fiziksel gerçekliklerimizi kavramamıza yardımcı olur. Öte yandan bizi mükemmeliyetçiliğe sürükler: Başak burcu gezegen geçişi sırasında kendimizi en ince detaylarına kadar işlenmiş binlerce karar vermek isteyip de bir adım atamazken bulabiliriz.

Başak burcu seçiciliğinin ve yüksek standartlarının faydalı yönleri olsa da ilişkilerimizi mahvedebilir de. Başakların insanlık bilinci yüksektir. Hayata olan sistemli yaklaşımları hiçbir şeyin şansa bırakılmamasını sağlar. Her ne kadar çoğunlukla şefkatli olsalar da kalpleri dış dünyaya kapalı olabilir. Başak burcu çoğu zaman yanlış anlaşılan bir burçtur; kendilerini ifade etme yeteneğinden yoksun oldukları için değil, duyguları akla aykırı olduğu zaman bu duyguları doğru kabul etmedikleri için.

Başak Burcu, buğdayı ayıklarken, faydalı olanı faydasızdan ayıklamaya çalışır. Temel olarak pratikte ilerleme kaydedebilmek için seçmek, ayırmak, öncelikli olanı belirlemekle uğraşır. 

Merkür yönetiminde olan Başak, bilgiyi analiz etmekte kullanır.  Kalite kontrol yöneticisi gibi hareket eder. Mükemmeliyetçilik yaparak işlevsel olanı seçer. Ancak detaylarla uğraşırken bütün resmi ve bütünün güzelliğini göremez. Seçimleri yaparken yanlış karar verme ve faydalı olanı seçememe korkusuyla kararsızlık çeker. Bu yüzden sinirsel gerginlik yaşar. Huzursuzluğa, didişmeye, sürekli hoşnutsuzluğa ve endişeye dönüşme riski vardır.

Değişken bir burç olan Başak aynı görevde uzun süre kalamaz. Çünkü yaptığı işte kendini otorite olarak göremediği için kendisi kadar iyi olamayan bir yöneticinin yanında acı çekmeye başlar. Asli görevi hizmet etmektir. Başkalarına servis vermeyi tercih eder. İçerik ve detaylarla uğraşmaktan, tablonun tamamını göremediği için iyi bir yönetici olamaz. İşin ruhunu, ana fikrini göremeyebilir.

Yaptığı işi gösteriye dönüştürmekten hoşlanmaz. Onun başarısı yaptığı işte detaylara verdiği önemden kaynaklanır. Mükemmel bir gözlemcidir. Her şeyi ince eleyip sık dokurken kendi kendini de aynı şekilde irdelemek ve eleştirmekten kaçınmaz.

Hizmet vermek için yaratılmıştır ancak kendisine hizmet edilmesi fikrinden hiç hoşlanmaz. Başak burcu fiziksel bedenle son derece ilgilidir. Sağlığına özen gösterir. Çünkü sağlığını kaybetmek demek, başkalarına bağımlı olmak demektir. O ise bundan hiç haz etmez. Kılı kırk yaran, vesveseye varan tarzı onu zor durumda bırakır, uzun vadede sağlık sorunları yaratabilir. Temizlik ve hijyene fazlasıyla önem vermesine rağmen düzen konusunda pek başarılı sayılmaz.

BAŞAK BURCU KADINI

Başak kadını detaylara önem veren becerikli kadınlardır. Ellerinden her iş gelir. Her başak gibi, kendi fikirleri ve aklı ön planda olmalıdır. Aklıyla zekasıyla dalga geçilmesinden hiç ama hiç hoşlanmazlar. Duygusal tarafları vardır fakat mantık her zaman ön plandadır onlar için. Kırıldıklarında affetme süreleri biraz uzundur. Gönüllerini almak o kadar da kolay değildir. Başkalarını çok eleştirirler. Buna rağmen başkalarının başarılarını tebrik etme konusunda biraz zayıftırlar. Bir Başak kadını size kalbini verdiğinde sonsuza kadar öyle kalmasını ister. Onun için günümüzün sevgililik anlayışı epey zordur; kısa süreli takılmalar, tek gecelik ilişkiler, Başak kadının geleneksel aşk arayışına uymaz.

BAŞAK BURCU ERKEĞİ

Başak erkeğinin partnerinin tüm sevgisini ona vermesine bağlıdır. Bu sayede kendilerini güvende hisseder ve kırılgan, şefkatli yüreklerini karşılarındaki insana açabilirler. Nadiren sevgi gösterinde bulunsalar da samimi bir ilişki duygusal yanlarının güzelliğini ortaya çıkarır. Eğlence amaçlı, gelip geçici ilişkilerden ziyade uzun süreli ilişkileri tercih ederler. Özel olmayı, öyle yaşamayı tercih ederler. Onlar için yaşadıkları çevrenin onlardan övgüyle söz etmesi önemlidir. Aşk konusunda kendilerini sevdiklerine adarlar. Değişikliği hiç sevmezler. Bulundukları yeri sahiplenirler ve ait hissederler. Genelde evde olmayı tercih ederler. Çok gezmek tozmak bir süre sonra onları sıkar. Köy, kasaba, tatil beldesi gibi küçük yerdeki hayatı çok severler. Başakların genel detaycılık özelliklerini, başak erkekleri problemlerin detaylarına girerek gösterir. Tüm detaylara hakim olmak isterler. Neşeli, esprili ve canlıdırlar. Düzensizlikten hiç hoşlanmazlar. Onlar için her şey yerli yerinde ve dakik olmalıdır. Bu konuda küçük takıntıları vardır. Evde onları sahiplenen, sevgisini esirgemeyen; onlar gibi düzen meraklısı bir eş isterler.

Bir önceki yazımız olan ASLAN (23 Temmuz - 22 Ağustos ) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?

error

Bu Bloğu Beyendiniz mi? Şimdi Paylaşın :)

WhatsApp
Instagram
Follow by Email
YouTube
YouTube
RSS
Telegram
%d blogcu bunu beğendi: